Nowości  Aeronautyka    
 


Aeronautyka.pl > Samolot słoneczny Solar Impulse przemierza wszerz USA

2013-05-04 Samolot słoneczny Solar Impulse przemierza wszerz USA

Napędzany przez panele słoneczne samolot Solar Impulse wystartował z Kalifornii. Jego celem jest Nowy Jork. Przez 2 miesiące będzie przemierzał wszerz Stany Zjednoczone.


Solar Impulse gotuje się do piątkowego startu (grafika: Solar Impulse)

Przelot przez Stany Zjednoczone odbywa się zatem z zachodu na wschód. Międzylądowania przewidziano w Phoenix, Dallas, St. Louis i Waszyngtonie.


Trasa przelotu (grafika: Solar Impulse)

W Nowym Jorku samolot ma być na początku lipca.


Solar Impulse w podróży przez Stany Zjednoczone (grafika: Solar Impulse)

Jest to pierwszy transkontynentalny lot tego samolotu. Wcześniej (w lipcu 2012 roku) dokonał on pierwszego lotu międzykontynentalnego przelatując z Madrytu w Hiszpanii (Europa) do Rabatu w Maroku (Afryka).


Solar Impulse w podróży przez Stany Zjednoczone (grafika: Solar Impulse)

Gdyby samolot leciał przez USA bez międzylądowań, cała podróż z wschodniego na zachodnie wybrzeże zabrałaby mu 3 dni.

Szefem projektu i pilotem samolotu Solar Impulse jest Szwajcar Bertrand Piccard. Jest on synem Jacquesa Piccarda znanego ze swoich podwodnych ekspedycji oraz wnukiem Auguste Piccarda znanego ze stratosferycznych lotów balonowych.

"Wszyscy wielcy pionierzy XX wieku próbowali przelecieć w poprzek Ameryki od wybrzeża do wybrzeża. Dlatego dzisiaj próbujemy zrobić to samo, ale korzystając wyłącznie z energii Słońca." - powiedział Bertrand Piccard.


Bertrand Piccard (grafika: Solar Impulse)

Samolot Solar Impulse to jednoosobowy załogowy samolot napędzany energią słoneczną. Wyposażony jest w prawie 12 000 ogniw słonecznych zapędzających 4 silniki elektryczne. Energia jest także magazynowana w akumulatorach litowo-polimerowych. Konstrukcja samolotu wykonana jest w włókna węglowego i kompozytów. Jego maksymalna prędkość to 120 km/h, jednakże przelotowa wynosi połowę tego. Skrzydła mają rozpiętość 63 metry, co porównać można do rozpiętości skrzydeł jednego z największych samolotów pasażerskich Boeinga 747 (tzw. Jumbo Jet).

Na stronie projektu live.solarimpulse.com prowadzone są transmisje na żywo z przelotu. Materiały wideo można także zobaczyć na kanale YouTube projektu.

Przelot przez USA ma stanowić reklamę i wstęp do większego projektu - okrążenia świata. Podróż ta zaplanowana jest na 2015 rok. Konstrukcja samolotu zostanie zmieniona tak, aby pozwoliła na lot przez pięć dni z rzędu bez międzylądowania.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Aeronautyka.pl!

Aeronautyka.pl na serwisach społecznościowych: