Nowości  Aeronautyka    
 


Aeronautyka.pl > Heinkel He 176

Heinkel He 176

Heinkel He 176 to pierwszy na świecie rakietoplan napędzany silnikami rakietowymi na paliwo ciekłe.

Heinkel He 176 został wybudowany w jednym egzemplarzu jako samolot doświadczalny. Powstał w wyniku wspólnych prac Ernst Heinkel (założyciel firmy Heinkel) oraz Wernera von Brauna (znanego bardziej z rakiet V1, V2 oraz późniejszego amerykańskiego lotu na Księżyc).

Konstrukcja

Heinkel He 176 był małym, prostym samolotem. Był średniopłatem mającym zamknięty kokpit, co w owym czasie było nowoczesnym rozwiązaniem.


Heinkel He 176

Samolot posiadał kapsułę ratunkową. Kapsuła ratunkowa odstrzeliwana była za pomocą sprężonego powietrza. Oddzielała się ona od tyłu kadłuba i była wyhamowywana za pomocą spadochronu opóźniającego. Po dostrzeleniu kapsuły pilot musiał się z niej wydostać i lądować na własnym spadochronie.

Samolot napędzał silnik rakietowy na paliwo płynne Walter R 1-203.

Dane techniczne

Wraz z brakiem zainteresowania samolotem przez niemieckie ministerstwo lotnictwa i przerwaniem prac nad samolotem dokumentacja samolotu została zagubieniu. Nie są zatem znane pewne dane na temat konstrukcji i jej osiągów.

  • rok budowy: 1939
  • rozpiętość: 5,00 m
  • powierzchnia nośna: 5,44 m2
  • długość kadłuba: 5,20 m lub 6-6,20 m
  • masa własna: 900 kg
  • masa startowa: 1620 kg
  • zasięg: 110 km
  • prędkość maksymalna: 750 km/h (?)

Loty

Pierwszy oblot samolotu odbył się 20 czerwca 1939 roku w ośrodku doświadczalnym lotnictwa niemieckiego w Peenemünde (Peenemünde-West). Wkrótce po tym samolot został zaprezentowany niemieckiemu ministerstwu lotnictwa. Te jednak nie wykazało zainteresowane konstrukcją. Dlatego też po kilku lotach eksperymentalnych dalsze prace na samolotem zostały wstrzymane.

Inne

Prototyp został w 1943 roku przetransportowany do Muzeum Techniki w Berlinie. Jeszcze zapakowany do transportu został zniszczony podczas nalotu lotniczego aliantów.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Aeronautyka.pl!

Aeronautyka.pl na serwisach społecznościowych: